Nozetom

4,99

Zvyšuje odolnosť včelstiev voči chorobám a nepriaznivým vplyvom vonkajšieho prostredia. Klinické testy potvrdili priaznivý účinok pri zdolávaní nozematózy, ako aj výborný profylaktický účinok. Vitamíny, minerály, bielkoviny a uhľohydráty sú zdrojom energie, obnovujú tkanivá, regulujú fyziologické procesy, harmonizujú metabolizmus, pôsobia stimulačne na rast a rozvoj včelstiev.

Nie je na sklade

Popis

Nozetom®

CHARAKTERISTIKA

Koncentrovaný veterinárny prípravok bez veterinárneho predpisu pre včely s obsahom extraktu cesnaku, morskej soli, kyseliny askorbovej a glukózy. Schválený príslušnými štátnymi orgánmi pod registračným číslom 080/R/19-S.

Zvyšuje odolnosť včelstiev voči chorobám a nepriaznivým vplyvom vonkajšieho prostredia. Klinické testy potvrdili priaznivý účinok pri zdolávaní nozematózy, ako aj výborný profylaktický účinok. Vitamíny, minerály, bielkoviny a uhľohydráty sú zdrojom energie, obnovujú tkanivá, regulujú fyziologické procesy, harmonizujú metabolizmus, pôsobia stimulačne na rast a rozvoj včelstiev.

Včelstvá zasiahnuté nozematózou na 20 – 30%, majú zníženú produktivitu o 10-30%, množstvo plodu sa znižuje o polovicu; pri úrovni nakazenia na 30 – 40% sa produktivita znižuje o 70 – 100% a množstvo plodu o 65%; pri úrovni nakazenia 60% včelstvá nemajú nijakú produktivitu (Šabanov 1987; Anderson, 1992).

Dôležitými faktormi na zvýšenie imunity a odolnosti včelstiev voči nozematóze sú: intenzívne zvyšovanie počtu mladých včiel (mladušiek)v čase jari a jesene, ktoré sú prirodzene odolné voči infekcii nozematózy. Množstvo včiel v rodine priamo závisí od produktívnej aktivity matky, ktorá na to potrebuje vysokokvalitné krmivo. Nozetom, ktorý obsahuje vitamín C a komplex dôležitých mikroelementov, ktoré obsahuje kyselina askorbová, morská soľ, suchý cesnak a glukóza, brzdí rozvoj pôvodcu nozematózy. Cesnak, okrem fytoncidov obsahuje éterické oleje, vitamíny (C, PP, B1), bielkoviny, fytosteroly, veľa inulínu, makro a mikroelementy, hlavne draslík a magnézium. Hlavnou látkou, ktorý cesnak obsahuje je alicin, ktorý má antimikróbne a protivírusové účinky. Bohatý chemický obsah cesnaku zvyšuje reproduktívnu aktivitu včelích matiek, čo má za následok intenzívny nárast mladých včiel v jarnom a jesennom čase, a tie sú samozrejme viac odolné voči infekcii nozematózy. Čím je v rodine viac mladušiek, tým je menší stupeň infekcie. Glukóza napomáha tvorbe trigalózy, zásobného cukru v hemolymfe včiel a následného rozvoja mladých včiel.

Klinické testovanie prípravku na včelstvách, rozdelených na dve skupiny, kde jedna skupina dostávala krmivo Nozetom 3 krát sodstupom 5 dní vdávke 2g/1l cukrového sirupu/včelstvo. Včelstvá boli potom nakazené rôznym stupňom nozematózy. Sledovalo sa množstvo zaviečkovaného plodu, stupeň produktivity matky, množstvo vystavanýchmedzistienok (tie vystavali o50% viac), medová produktivita včelstva (vskupine, ktorá dostávala Nozetom bola 43,2kg a v kontrolnej skupine, ktorá Nozetom nedostávala bola 25,6kg), úspešnosť prezimovania (v skupine, ktorá dostávala Nozetom bola 96% a v kontrolnej skupine, ktorá Nozetom nedostávala bola 73%).

Krmivo Nozetom má nasledujúce kvality a výhody:

  • –  Netoxické pre včely;
  • –  Včelami je dobre prijímané;
  • –  Zabezpečuje intenzívnejší rozvoj včelstiev, zvyšuje imunitu a odolnosť voči nozematóze;
  • –  Napomáha k rýchlejšiemu uzdraveniu;
  • –  Pomáha k zvýšeniu stupňa rozvoja tukového telesa a zlepšuje stav včelstiev v čase zimovania;
  • –  Stimuluje hygienické správanie ;
  • –  Jarné a jesenné kŕmenie včiel krmivom Nozetom 3x s odstupom 5 dní v pomere 2g/1lsirupu na rodinu má za následok zvýšenie imunity a odolnosti včelstiev voči negatívnym vplyvom vonkajšieho prostredia.SPÔSOB POUŽITIAPridáva sa do jarného príkrmu (apríl-máj) alebo na konci leta (august-september), v období narastania sily včelstva, pred hlavným zberom nektáru, pri nedostatku peľu alebo pri malých zásobách pergy v úľoch, pri príprave včelstva k zimovaniu.

Nozetom® sa pridáva do cukrového sirupu (1kg cukru:1l vody, 35-40°C)) v pomere 20g Nozetomu® na 10l teplého cukrového sirupu (35°C – 40°C). Pripravený roztok sa rozlieva do stropných kŕmidiel po 1l na jedno včelstvo, s odstupom 3-4 dní. Jedno balenie krmiva vystačí na jedno kŕmenie 10 včelstiev.

POPIS PREPARÁTU

Prášok svetlosivej farby, s vôňou cesnaku, zabalený a hermeticky uzatvorený v alumíniovej fólii s hmotnosťou 20g.

Obsahuje moskú soľ, extrakt z cesnaku, kyselinu askorbovú, glukózu.
Med vytočený zo včelstiev prikrmovaných Nozetomom® je vhodný na bežnú konzumáciu.