Ekopol

5,69

Ekopol® so svojimi prírodnými esenciálnymi olejmi je zdatným rivalom i najťažším chemickým kalibrom proti klieštikovi.

Nie je na sklade

Popis

Ekopol®

Ekologický veterinárny prípravok na podporu na prevenciu liečby VARROÁZY a AKARAPIDÓZY včiel.

Ekopol ®– drevené dyhové pásiky nasiaknuté éterickými olejmi: koriandrový, tymianový, mätový a palinový. Registrovaný na Slovensku pod schvaľovacím číslom 055/R/17-S. Jeho najdôležitejšou vlastnosťou je jeho akaricídny účinok. Jeho vôňa je nepríjemná pre roztoče a parazity a tým zamedzuje vývoj varroázy, akarapidózy a vijačky voštinovej. A čo je veľmi podstatné, nespôsobuje vznik rezistentných populácií klieštika.

Éterické oleje sú prchavé kvapaliny, ktoré stelesňujú regeneračné, ochranné a imunitu posilňujúce vlastnosti rastlín, ktoré sa využívajú na liečbu človeka

i zvierat. Sú to silné antioxidanty, ničia mnoho škodlivých baktérií a vírusov, podporujú imunitný systém.

Koriandrový olej: má antibakteriálne, antivírusové, protiplesňové, antiseptické, sedatívne účinky. Ľahko preniká do

metabolizmu parazitov, narúša ich biochemické procesy. Spolu s gáfrom výrazne pôsobí proti roztočom, hubám a plesniam (akaricídne, fungicídne vlastnosti), pôsobí ako antiparazitikum a repelent (pokusy s komármi), je antimikróbny. Semeno koriandra má vo veľkých množstvách omamné účinky.

Tymianový olej: má antibakteriálne, protiplesňové, antimikrobiálne, antioxidačné, antivírusové
a protizápalové účinky. Jeho najväčšiu zložku tvorí tymol (max 55%), no jeho účinok ale nie je taký výrazný bez ostatných látok, zastúpených v menšom množstve. Tých je v každom oleji aj 50. V ľudovej medicíne sa používa proti infekčným chorobám, na dýchacie a tráviace problémy, posilňuje imunitný systém, svaly a kosti. Synergický efekt tymianového a rascového alebo rozmarínového oleja sa využíva na konzerváciu potravín bez zmeny chuti a zníženia antibakteriálnych vlastností.

Palinový olej: Palina pravá, horká, obsahuje α-pinen, β-pinen, ktoré majú silné antibakteriálne a protiplesňové účinky. Likviduje choroboplodné mikroorganizmy (antiseptická), uľahčuje vykašliavanie (expektoračné účinky). Ničí larvy (larvicídny účinok, pokusy na komároch), zabraňuje rastu bacilov (likviduje cytoplazmatické membrány baktérií). Spolu s gáfrom má ľahko hrejivý účinok. V ľudovom liečiteľstve sa používa proti črevným parazitom, má repelentný účinok, je nepríjemná pre mole.

Mätový olej: Obsahuje min.50% mentolu. Potláča bolesť (analgetický), antibakteriálny, antivírusový, protizápalový, likviduje choroboplodné mikroorganizmy (antiseptický). Používa sa na tráviace ťažkosti, dýchacie ťažkosti, migrény, depresie, otravy jedlom, bolesti zubov, nevoľnosť. Je výrazne ochladzujúci, znižuje horúčku.

Okrem riadnych klinických testov (o.i. sa porovnávala účinnosť s preparátmi obsahujúcimi amitraz či flumetrin), ktoré boli predložené našej štátnej inštitúcii pri schvaľovaní prípravku, sa robilo nezávislé testovanie vo včelárskom inštitúte v Rybnom v Rusku, ale aj u nás na Slovensku Ing. Jaroslavom Gasperom (Ústav včelárstva Liptovský Hrádok) počas troch rokov. Všetky štúdie potvrdili vysokú účinnosť Ekopolu® v jesennom období 95,95% – 99,45%.

Do včelstva sa vkladá po prvej jarnej prehliadke a v letných – jesenných mesiacoch vždy po vytočení medu. 2 pásiky Ekopolu® sa aplikujú na 10 – 12 vysokých rámikov (medzi 3 – 4 rámik, z každej strany). V slabších rodinách, nízkych nástavkoch a odložencoch sa odporúča použiť 1 pásik do prostriedku plodového telesa. Na fixáciu sa môže použiť kancelárska spinka, cez ktorú sa prevlečie kúsok drievka alebo špáradlo a pásik sa zavesí vertikálne do stredu uličky v stredovej časti včelstva. Pásiky zostávajú v úli po dobu 3 až 30 dní v závislosti od množstva zaviečkovaného plodu.

 • Nezanecháva reziduá
 • Nevznikajú rezistentné populácie klieštika
 • GMP certifikáty od 2017 roku
 • Chromatograficky testované oleje predvstupom do výroby i hotový výrobok
 • Zvyšuje percento úspešného prezimovania
 • Nepoškodzuje plod
 • Jednoduchá manipulácia
 • Pôsobí na koordinačný systém klieštika = klieštika buď usmrtí alebo len omráči. Preto sú potrebné dnáso sitom
 • Pri vonkajšej teplote nad 25°C Ekopol® včelstvám neublíži, ale oleje sa odparia rýchlejšie. Optimálnateplota pri vkladaní do úľov (do plodového hniezda) je 10-20°C
 • Výpary z éterických olejov stúpajú zdola nahor, preto je potrebné brať do úvahy úľový priestor nadplodiskom
 • Ak sa po jesennom ošetrovaní pásiky Ekopolu® nestihnú z úľa vybrať, môžu ostať v úli až do jari.
 • Vo výnimočných prípadoch sa pásiky môžu použiť aj v zime vložením do podmetu tak, aby obe plochypásika boli voľné a mohli pomaly uvoľňovať vôňu
 • Výborne sa osvedčil na jar, ešte pred prvou jarnou prehliadkou