Ekofytol

5,59

Fytokrmivo EKOFYTOL® priaznivo pôsobí na prirodzený mikrobióm včiel, posilňuje odolnosť voči bakteriálnym a vírusovým infekciám. Stimuluje rozvoj včelstiev, plodovanie matiek, produkciu materskej a kŕmnej kašičky, stimuluje produktivitu včelstiev a zvyšujú stupeň rozvoja tukového telesa a tým percento úspešného prezimovania, stimuluje hygienické správanie včiel.

Nie je na sklade

Popis

Ekofytol®

CHARAKTERISTIKA

Koncentrovaný veterinárny prípravok bez veterinárneho predpisu pre včely s obsahom extraktu z ihličia, extraktu z cesnaku a morskej soli. Schválený príslušnými štátnymi orgánmi pod registračným číslom 081/R/19-S.

Jeho obsah tvoria komponenty z ekologicky čistých zdrojov, ktoré nekontaminujú včelie produkty a po požití včelami majú pozitívny efekt aj vo veľmi malých množstvách. Pri krmení včiel extraktom z ihličia sa zaznamenalo značné zvýšenie ich odolnosti voči askosferóze, nozematóze a varroáze. Borovicové púčiky posilňujú imunitu mladých jedincov a efektívne pôsobia proti vírusovým infekciám včiel. Extrakt z cesnaku sa používa v boji proti moru a hnilobe včelieho plodu, tiež má profylaktické účinky proti vírusovým a bakteriálnym ochoreniam. Biologicky aktívne látky týchto komponentov aktívne stimulujú imunitu včelstiev, chorobnosť včelstiev sa výrazne znižuje.

Fytokrmivo EKOFYTOL® priaznivo pôsobí na prirodzený mikrobióm včiel, posilňuje odolnosť voči bakteriálnym a vírusovým infekciám. Stimuluje rozvoj včelstiev, plodovanie matiek, produkciu materskej a kŕmnej kašičky, stimuluje produktivitu včelstiev a zvyšujú stupeň rozvoja tukového telesa a tým percento úspešného prezimovania, stimuluje hygienické správanie včiel. Môže sa používať ako systematická profylaktická ochrana včelstiev pred ochoreniami. Klinické testy potvrdili priaznivý dopad krmiva na zvýšenie odolnosti voči ochoreniam ako nozematóza, askosferóza, hniloba.

Fytokrmivo Ekofytol sa môže používať ako komplexná liečba, ale aj ako systematická profylaktická ochrana včelstiev pred ochoreniami. Pri klinickom testovaní prípravku na včelách, jeho vplyve na zloženie hemolymfy, stupeň rozvoja tukového telesa, obsah lipidov a glukózy v hemolymfe včiel, pri testovaní jeho toxicity na včelách i tepokrvných zvieratách sa preukázalo, že Ekofytol je netoxický pre včely i zvieratá. Vo včelstvách krmených Ekofytolom 3x s odstupom 4 dní bolo v 1-2 dňových včelách zaznamenané zvýšené množstvo bielkovín, lizozýmu a lipidov v porovnaní so včelami, ktoré Ekofytol nedostávali.

Testovanie preparátu na včelnici ukázalo výraznú preventívnu ochranu včiel pred otravami včelstiev. 48 hodín po otrave včelstiev sa pozorovalo ich zoslabnutie a úhyn včiel na zemi v rádiuse 2m a na dne úľa. Vo včelstvách, ktoré požívali fytokrmivo Ekofytol bolo zaznamenané bezvýznamné oslabenie sily včelstva, zachovanie letovej aktivity, neprítomnosť uhynutých včiel na zemi okolo úľa a absencia uhynutých včiel v podmete.

Sila včelstiev zvýšila počas testovania o 40% v porovnaní so skupinou, ktorá Ekofytol nedostávala. Zaznamenávalo sa množstvo zaviečkovaného plodu, stupeň produktivity matky, množstvo vystavaných medzistienok (tie vystavali o 30-50% viac)

Pozorovali sa včelstvá, do ktorých bol vložený plodový rámik, infikovaný hnilobou (Bac.alvei) alebo askosferózou.

Výsledky uskutočnených testov ukazujú, že fytokrmivo Ekofytol má nasledujúce parametre:

 • –  Je netoxický pre včely;
 • –  Včely ho dobre prijímajú;
 •  Zabezpečuje intenzívnejší rozvoj včelstiev, zvyšuje ich silu a produktivitu;
 • –  Zvyšuje stupeň rozvoja tukového telesa a zlepšuje zimovanie;
 • –  Stimuluje hygienické správanie a činnosť faktorov nešpecifikovanej rezistencie;
 • –  Kŕmenie fytokrmivom Ekofytol 3-4 krát s intervalom 3-4 dni zvyšuje imunitua odolnosť včelstiev voči infekcii: o askosferózy o 70%;
  o nozematózy o 60%;
  o hniloby (bac.alvaei) o 40%.Ekofytol a spôsob jeho použitia bol skúšaný v r.2015-2017 s pozitívnymi výsledkami , v podmienkach testovacích včelníc v Rybnom Rjazanskej oblasti a včelniciach farmárov rôznych oblastí RF na 360 včelstvách.

  SPÔSOB POUŽITIA

  Používa sa na jar po prvom prelete včiel a na jeseň, alebo pri prvých príznakoch ochorení. Osobitne sa odporúča používať Ekofytol® počas jesenného kŕmenia na podporu oslabených včelstiev. Jednoduchá aplikácia – pridáva sa do teplého cukrového sirupu (1kg cukru:1l vody, 35-40°C) v pomere 10ml Ekofytolu® na 1l cukrového sirupu. Pripravený roztok sa pridáva do kŕmidiel 0,5l na stredne silné včelstvo. Kŕmenie sa vykonáva 3-4 krát s odstupom 3-4 dní (min. však 2x). Jedno balenie krmiva vystačí na jedno kŕmenie 10 včelstiev.

  (Pri liečebnom ošetrovaní včelstiev sa 50ml Ekofytolu rozriedi v 3l cukrového sirupu, a aplikuje sa do včelstiev v množstve 300ml/včelstvo; kŕmi sa min 3x s odstupom 2 dní).

  POPIS PREPARÁTU

  Ekofytol® – fytokrmivo vo forme hustej viskóznej tekutiny, ktorý obsahuje: extrakt z cesnaku, extrakt z ihličia, morskú soľ, čistená voda.

  Vonkajší vzhľad: Ekofytol je hustá, viskózna kvapalina, tmavo hnedej farby s vôňou cesnaku a ihličia, zabalený v polemérových flakónoch po 50ml, uzatvorených poymérovým vrchnáčikom s kontrolným uzáverom prvého otvorenia. Flakón je za zabalený v kartónovej krabičke.

  Med vytočený zo včelstiev prikrmovaných Ekofytolom® je vhodný na bežnú konzumáciu.