bradavice na ruke

Problém s bradavicami trápi veľkú časť populácie

Bradavice sú kožné výrastky, ktoré trápia prekvapivo veľa ľudí. Ochorenie vírusového pôvodu pritom nie je len nevzhľadným „doplnkom“, ale prirodzene má aj zdravotné dopady.

Raj pre bradavice – vlhké a teplé prostredie

Vírus môžete chytiť na verejných miestach, predovšetkým tam, kde je zvýšená úroveň vlhkosti v kombinácii s vyššou teplotou. Teda najčastejšie v bazénoch, kúpaliskách, v aquaparkoch a podobne.

K najbežnejším spôsobom prenosu patrí priamy osobný kontakt alebo kontakt s vírusom kontaminovanými predmetmi. Nákazlivosť je potom vyššia pri osobách so zníženou imunitou, ktorá môže byť zapríčinená či už inou chorobou alebo deficitom vitamínov a minerálov. Na pozore by sa však mali mať aj inak zdravé deti a dospievajúci.

Trápia vás problémy s bradavicami?

Aké druhy bradavíc sa vyskytujú najčastejšie

K najčastejším typom bradavíc patria bradavice verrucae vulgares vyskytujúce sa hlavne na rukách a verrucae plantares vyskytujúce sa hlavne na nohách.

Nie je nezaujímavé, že zrovna bradavica na nohe doslova miluje teplé a vlhké prostredie. Vyskytuje sa tak predovšetkým na častiach tela, na ktorých sa človek najviac potí.

bradavica

Bradavice sú kožné výrastky, ktoré trápia prekvapivo veľa ľudí.

Všetky sú pritom prenášané kvôli vírusu HPV (ľudský papilomavírus), proti ktorému sa dá síce očkovať, ale keď už raz bradavice dostanete, musíte s nimi bojovať iným spôsobom. Tu prevencia nestačí.

Read also in english: Tiny HPV warts on hands.

Čo je to HPV?

HPV je anglickou skratkou pre human papilloma vírus, teda ľudský papilomavírus. Ide o vírusové ochorenie, ktoré je vysoko nákazlivé a napadá predovšetkým bunky ľudskej pokožky a slizníc. Okrem papilomavírusov, ktoré spôsobujú bradavice, spoznáme aj genitálne papilomavírusy, ktoré sa prenášajú predovšetkým pohlavným stykom a u žien môžu v neskoršom veku viesť až ku vzniku rakoviny krčka maternice.

Dobrou správou pre tých, ktorých bradavice ešte nepostihli, je možnosť zvyšovania odolnosti posilňovaním imunity pomocou zdravého životného štýlu. Teda dostatkom pohybu, otužovaním, stravou bohatou na vlákninu alebo výťažkami z hlivy ustricovej.

Bude tak menej pravdepodobné, že sa HPV prejaví formou bradavíc. Aj keď s ním budete v intenzívnejšom kontakte trebárs na plavárni. A len tak na okraj – proti pohlavnému papilomavírusu sa môžete aj očkovať.

Lastovičníková tinktúra

Trápia vás problémy s bradavicami?

Bojujte s bradavicami prírodnými prostriedkami

Napriek tomu, že sú bradavice nezhubné, sú veľmi nepríjemné a boj s nimi je behom na dlhú trať. Určite sa ale vyhnite tomu, aby ste bradavicu skúšali mechanicky odstrániť.

Bradavice sú totiž vysoko infekčné a pri nevhodnom spôsobe odstraňovania sa môže stať, že sa vám rozšíria aj na iné časti tela. Alebo dokonca na druhého člena rodiny, s ktorým trebárs zdieľate kúpeľňu.

Recept na bradavice

Našťastie príroda pozná recept, ako sa bradavíc zbaviť bezpečne a „svojpomocne“. K osvedčeným spôsobom, ako sa bradavíc zbaviť patrí čerstvá šťava z lastovičníka alebo tinktúra z lastovičníka. Šťavou alebo tinktúrou si dvakrát denne potierajte postihnutú oblasť až do vyliečenia.

Po aplikácii tinktúry z lastovičníka si nezabudnite dôkladne umyť ruky – lastovičník by sa totiž nemal dostať na zdravú pokožku.

Trápia vás problémy s bradavicami?