Magazín

Ako sa zbaviť bradavíc

Nepríjemné výrastky na chodidlách, rukách, tvári, krku či iných častiach tela sa objavia náhle. Na mieste je otázka, ako sa zbaviť bradavíc efektívne? Ich liečba, pokiaľ má byť dôkladná, je relatívne pomalá. Takže v prvom rade budete potrebovať dávku trpezlivosti. Vzniku bradavíc je lepšie predchádzať. No ak už sa objavia, konajte čo najskôr.

O príčinách vzniku bradavíc sme sa už síce zmienili, no je dôležité vedieť, čo ich spôsobuje. Neviditeľným nepriateľom je v tomto prípade ľudský papiloma virus, ktorý je veľmi nákazlivý. Ako pri mnohých ďalších ochoreniach a zdravotných problémoch, aj týmto vírusom sa ľahšie nakazia ľudia so zníženou imunitou.

Úspešne sa šíri najmä vo vlhkom prostredí. Môžete sa s ním stretnúť hlavne v okolí bazénov, v saunách alebo aquaparkoch. Ale tiež sa ním môžete nakaziť kontaktom s inými kontaminovanými plochami a predmetmi alebo s povrchom poranenej bradavice.

Neinvazívne odstraňovanie bradavíc

Pri výbere spôsobu ako sa zbaviť bradavíc, máte dve základné možnosti – zbaviť sa ich neinvazívne a bezbolestne alebo sa obrátiť na lekárov. Prvá možnosť je síce pomalšia, no môžete s ňou začať prakticky hneď.

Osvedčenou metódou ako sa zbaviť bradavíc, je na ich liečbu použiť bylinku menom lastovičník väčší, používaný aj na liečbu ďalších kožných ochorení (dokonca vrátane rakoviny kože).

Z lastovičníka sa na tento účel používa predovšetkým lepkavá žlto-oranžová šťava zo stonky, ktorá medzi účinnými látkami okrem iného obsahuje až 14 alkaloidov. Tento malý zázrak prírody využívali už naše staré mamy, a to buď vo forme čistej šťavy alebo v kombinácii s octom.

Nevýhodou u lastovičníka však je, že napriek tomu, že rastie ako burina, je prirodzene dostupný iba určitú časť roka. Okrem toho je často trochu problém ho nájsť v mestách.

Väčšine ľudí sa kvôli nemu tiež zrovna nechce prechádzať rumoviská, kde bežne rastie. Lastovičníková tinktúra je našťastie dostupné a oveľa praktickejšie alternatívne riešenie.

Lastovičník tinktúra kvety

Koncentrovaná tibetská lastovičníková tinktúra s dlhodobým výluhom je vhodná pre vonkajšie použitie a pomáha liečiť rôzne kožné choroby, na ktorých liečbu sa používa aj koncentrovaná lastovičníková šťava. Vrátane ekzémov, psoriázy alebo rán, ktoré sa ťažko hoja.

Na postihnuté miesto – teda priamo na bradavicu aplikujte lastovičník na bradavice dvakrát denne po dobu približne dvoch týždňov. Po tomto čase by bradavica mala začať ustupovať.

Invazívne odstraňovanie bradavíc

Okrem liečby lastovičníkom môžete podstúpiť aj chirurgický zákrok, ktorý je síce rýchlejší, no vzhľadom na čakacie doby sa môže jednať o menej vhodný postup.

Odstraňovanie bradavíc kryoterapiou

Asi najpoužívanejšou metódou je zmrazovanie bradavíc kvapalným dusíkom, tzv. kryoterapia. Táto metóda by sa ovšem mala opakovať – a to trikrát až štyrikrát vždy s odstupom dvoch týždňov.

To je možno praktické riešenie, ak máte bradavice na viacerých miestach alebo v pokročilejšom štádiu rozšírené na väčšej ploche. No kvôli jednej alebo dvom malým bradaviciam sa tak časté návštevy lekárov rozhodne neoplatia.

Lokálne zmrazenie je možné vykonávať buď kontaktne alebo bezkontaktne tzv. kryosprejom, ktorý obsahuje kvapalný dusík.

Ošetrujúci lekár si pritom musí dávať pozor na to, aby všetky kožné výrastky odstránil dostatočne. Pri nedostatočnom odstránení totiž hrozí, že sa bradavice po čase vrátia.

Chirurgické odstraňovanie bradavíc

Chirurgická cesta je ďalší používaný spôsob ako sa zbaviť bradavíc. Najobľúbenejšou metódou je laserové odstraňovanie bradavíc, tzv. laseroterapia. Zákrok je bezbolestný a rýchlejší oproti doteraz spomínaným metódam.

Dokonca nie je po ňom potrebné ani šitie, nevznikajú po ňom jazvy a samotný zákrok trvá iba niekoľko minút. Ošetrené miesto je treba prekryť gázou s antibiotickou masťou, ktorá by mala zabrániť sekundárnej infekcii.

Drobná chrasta, ktorá na mieste vznikne, najneskôr do približne desiatich dní odpadne. Vzniknutú (na niekoľko mesiacov) začervenanú plochu je treba chrániť pred slnečným žiarením a rozhodne ju nie je vhodné opaľovať.

Preto sa odstraňovanie bradavíc odporúča realizovať najmä na jeseň a v zime, kedy je aktivita slnka najnižšia.

Samozrejme je možné postupovať aj „bežným“ chirurgickým zákrokom, po ktorom však obvykle ostávajú na mieste ošetrenia dlhodobé či trvalé následky v podobe jaziev.

Read also in english: Tiny HPV warts on hands.

Ako sa zbaviť bradavíc použitím farmaceutických alternatív

Prírodná liečba sa dá v dnešnej dobe samozrejme nahradiť aj umelo vytvorenými alternatívami v podobe rôznych medikamentov, ktoré obsahujú aktívne látky. K tým sa radia napríklad tzv. cytostatiká, ktoré ničia neželané a množiace sa bunky.

Ďalšou možnosťou je využitie kyseliny mliečnej a kyseliny salicylovej. Pre vonkajšie potieranie je vhodný aj dusičnan strieborný, no jeho účinnosť je menej ako polovičná.

S bradavicami okrem toho nemusíte robiť vôbec nič. Nejedná sa o zhubnú záležitosť, skôr ide o estetický problém, aj keď v niektorých prípadoch aj dosť bolestivý.

Prirodzená imunita vášho tela totiž môže spôsobiť, že bradavice zmiznú aj samé. Tento postup je najpomalší zo všetkých, môže trvať aj roky a rozhodne ho neodporúčame. Navyše môžete takto byť prenášačom HPV vírusu a byť tak rizikový pre ostatných, čo si pravdepodobne neželáte.

Zhrnutie na záver

Vonkajšiu aplikáciu lastovičníka stále možno považovať za jednu z najvhodnejších možností ako sa zbaviť bradavíc. Ide o bezbolestnú, relatívne krátkodobú liečbu, ktorá vás bude stáť len trpezlivosť a dodržiavanie pravidelnosti liečenia.

Využívanie lastovičníkovej tinktúry na liečbu bradavíc je okrem toho lacnejšie než kryoterapia alebo chirurgické zákroky a tento postup je overený generáciami.

Tradičná prírodná liečba by mala byť prirodzeným prvým krokom pri snahe o odstránenie bradavíc. A pokiaľ budete dodržiavať pokyny pre správnu aplikáciu tinktúry alebo šťavy z lastovičníka, nehrozia vám ani žiadne vedľajšie účinky.

epam
Vyberte menu
EUR Euro
X